Dijital Pazarlamada Görsel Optimizasyonu

·

Bu yazımızda dijital reklamcılıkta birçok işletmenin göz ardı ettiği yada görmezden geldiği bir konu üzerine Dijital Pazarlamada Görsel Optimizasyonu üzerine konuşacağız.

Görsel Optimizasyon Nedir?

Öncelikle Görsel Optimizasyonu Nedir, Ne Değildir?

Dijital mecralarda görsel çalışmaları her geçen gün daha da önem kazanıyor. Sosyal medya platformları, web siteleri, video paylaşım siteleri ve daha birçok platformda insanlar her hangi bir içeriği okumaktan ziyade görselliğe çok daha fazla önem veriyor.

Peki, etkili, ilgi çekici ve iyi optimize edilmiş bir görsel çalışması nasıl olmalı? Bu sorunun cevabına farklı başlıklarla aşağıda beraber göz atalım.

Web Siteleri İçin Görsel Optimizasyonu

Günümüz dijital mecralarda kişiler bir markayı, hizmeti veya ürünü ziyaret etmek istediğiniz zaman ilk olarak markanın ilgili web sitesini ziyaret eder, hizmet veya ürün görsel çalışmalarına göz atar ve marka üzerinde iyi veya kötü bir algıya sahip olursunuz. İşte bu yüzden web siteniz için olmazsa olmaz bazı görsel optimizasyon seçenekleri var, sırasıyla sıralamak gerekirse;

  1. Masaüstünde olduğu kadar mobilde de görsellerin boyutları tam açılmalı, herhangi bir kayma vs. olmamalı.
  2. Görsel renklerinin web sitesi ile uyum içerisinde olması çok önemlidir. Açık renk bir web sitenizde koyu ve kapalı tonlar göz yorarak etkileşimin düşmesine sebebiyet verebilir.
  3. Görsel dosya boyutunun küçük olması web sayfalarının kullanıcı kaybetmemesi için çok önemlidir. Çünkü kullanıcılar etkileşime girdiği web sitesinin hızlı ve kolay kullanılabilir olmasını istemektedir.

blank

Instagram ve Facebook Reklam Görsel Optimizasyonu

Instagram reklamcılığı her ne kadar Facebook reklam paneli üzerinden yönetilse de Instagram reklamcılığı Facebook reklamcılığından oldukça farklı. Bu yüzden Instagram reklam görselleri üzerinde ayrı durmak istedik.

Instagram farklı reklam çeşitleriyle kullanıcılarına reklam gösterebilmekte. Hikayeler, Keşfet, Reels ve  Kullanıcı Ana Sayfası gibi birçok yerde reklam gösterebilmektedir.

Pazarlama amaçlarına göre farklılık gösteren Instagram reklamcılığında hikayelerde genişlik yükseklik değerlerine dikkat etmek gerekirken, keşfet ve gönderi reklamlarında hedef kitlenizin dikkatini çekmeli ve içerikle etkileşime geçmesi için iyi optimize edilmiş bir görsel kullanmalısınız.

Bu işin Facebook reklamcılık kısmında ise işler çok daha kolay, iyi optimize edilmiş görseller, hedef kitleyi harekete geçiren söylem ve sloganların iyi bir görselle tamamlanması görselle etkileşime girecek kullanıcının etkileşimini arttıracaktır.

Instagram ve Facebook Reklamcılığı

Google Reklam Görsel Optimizasyonu

Google şu anda açık ara reklamcılık piyasasının en iyisi. Google’ın farklı platformları için geliştirdiği reklam modelleriyle çok farklı bir rakip olmayı sürdürüyor.

Farklılığını farklı hedefleme seçenekleri ile gösteren Google, satış, potansiyel müşteriler, web sitesi trafiği, ürün ve markayı değerlendirme, marka bilinirliği ve erişim, uygulama tanıtımı, yerel mağaza ziyareti ve tanıtımlar gibi işletmeler için farklı çözümler üretiyor.

Peki bunun yanında doğru görsel seçimiyle Google reklamlarında dönüşümü nasıl arttırabilirsiniz? İlk olarak hedef kitlenizi belirlediniz ve vereceğiniz mesajı görsel içerisinde kullandınız. Fakat bu noktaya gelmeden önce Görüntülü Reklam mı, Duyarlı Görüntülü Reklam mı? vereceğinizi seçmelisiniz. İkisi arasındaki farklı sorarsanız eğer cevaplayalım.

Görüntülü Reklam görselin içeriğindeki metinden tutunda vereceğiniz tüm sloganlara kadar sizin optimize yaptığınız reklam çalışması. Kısaca reklam görselinin içeriğini sizin belirlediğiniz bir aşama.

Duyarlı Görüntülü Reklam ise sadece vereceğiniz mesajla ilgili görseli temin ettiğiniz, görsel üzerinde yazı, slogan vs. bulunmadığı, başlık, açıklama ve sloganı reklam çıkmadan önce Google’a verip Google’ın kendisinin optimize ettiği bir aşama.

Google ADS reklamcılığı

SEO Görsel Optimizasyonu

Arama motorlarında sıralama almak, kullanıcıların aramalarında daha görünür olmak için yapılan çalışmalara SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu diyoruz.

Bu bağlamda görsel optimizasyonu SEO çalışmalarında da oldukça etkili olmakta. Genel olarak web siteleri için yapılan SEO çalışmaları, görsellerin alt metinlerine, başlıklarına, açıklamalarına ulaşmak istediğiniz hedef kitle için belirlediğiniz anahtar kelimeleri yazmak maksadıyla yapılmakta.