Doğru Hedef Kitle: Doğru Müşteri

·

Bu yazımızda işletmelerin hedef kitle seçimleri üzerine düşündük, doğru hedef kitle seçmenin bir işletmenin varlığı için önemi üzerine yazdık. Doğru hedef kitle seçiminin pazarlama aşamaları üzerinde durduk.

Doğru Hedef Kitle Seçim

Hedef Kitle Nedir, İşletmen İçin Neden Önemli?

Hedef kitle tüm iş modellerinde karşımıza çıkan büyük bir olgudur. Öyledir ki bu olgu basit bir kırtasiyeden tutunda binlerce işçi çalıştıran şirketlere kadar tüm şirketlerde vardır. Kimi şirketler bu olguya sahip çıkıp işlerini kademe kademe büyütürken, kimi şirketler de kademe kademe küçülüp batıyor.

İşte bu noktada hedef kitle operasyonların yanı, ürün veya hizmetin üretim, pazarlama ve satış aşamalarında en temel unsur. Üreteceğiniz ürünü kim için ürettiğinizi bilmek.

İşletmelerin veya girişimlerin temel çıkış noktası herhangi bir sorunu çözmek veya var olan sorun için çok daha pratik çözümler üretmek şeklindedir. İşletmeler için hedef kitleyi tanımak, neler sevdiğini, nerelerde vakit geçirdiğini bilmek ve dahası bir işletmeyi hedeflerine yakınlaştıran en büyük unsurdur. İşte bu yüzden küçük, orta veya büyük tüm işletmelerin hedef kitlesini yakından tanımalıdır.

Instagram ve Facebook Reklamları Hedef Kitle?

Sosyal medya reklamcılığında en çok tercih edilen iki platformdan biri olan Instagram ile reklamlarınız için doğru hedef kitleyi nasıl seçebileceğinizin üzerine düşünelim.

Bildiğiniz üzere Instagram’da reklam vermek için kullanabileceğiniz en kapsamlı platform Facebook’un ürettiği Meta Business Suite ve Business Manager paneli olacaktır. Bu panel sayesinde hem detaylı Instagram-Facebook reklamcılık araçlarını kullanabilecek, bir yandan da sosyal medya hesaplarınıza dair tüm etkileşimleri tek bir yerden görebileceksiniz.

İşte bu Facebook reklamcılık panelinin kullanımı ile hedef kitlenizi spesifik olarak hedefleyebilecek, diğer hedefleme seçeneklerini keşfedebileceksiniz.

Hedefleme Seçeneklerinde Birkaç İpucu!

  • İlk olarak spesifik hedefleme (lazer hedefleme) yapmayın. Çok küçük bir kitleye hedefleme yaparsanız potansiyel müşterileriniz sürekli reklamınızı gördüğünden dolayı reklamınızı şikayet edebilir yada reklamınızla etkileşime girmeyerek performans raporunuzun düşmesine sebebiyet verebilir.
  • Facebook reklamcılık platformu içinde bulunan Hedef Kitleler sayfasından Benzer Hedef Kitleler oluşturarak, işletmenizle sepete ekleme, iletişim sayfası görüntüleme, satın alma gibi etkileşim türlerini yapmış kullanıcılara benzer hedef kitleler oluşturarak, müşterilerinize benzer hedef kitlelere reklam gösterebilirsiniz.
  • Bir diğer hedefleme seçeneği yine Hedef Kitleler sayfası altında yapılabilecek Özel Kitleleri seçmek olacaktır. Bu aşamada İnternet siteniz, kullanıyorsanız uygulama hareketleriniz, Instagram hesabınız gibi çok farklı hedeflemeler yapabilirsiniz.

Facebook Özel Hedef Kitleler

 

Instagram Reklamcılığında Reklam Yerleşimleri Nasıl Olmalı?

Her bir sosyal medya platformunda reklam yerleşim yerleri çokça farklılık göstermektedir. Instagram özelinde ise bu durum daha da farklıdır.

Instagram Reklam Yerleşim Yerleri

Fotoğraf / Döngü: Tekli veya çoklu görsel paylaşımlarınız için reklam çıkabilirsiniz.

Hikaye: Görsel veya video şeklinde reklam çıkabileceğiniz 15 sn. ile kısıtlı reklam gösterim yeri.

Mağaza: Hali hazırda Instagram mağazanız varsa ürünlerin tanıtımını yapabileceğiniz, ürün reklamlarınızın mağaza kısmında gösterildiği reklam çeşidi.

Reels: Video reklam şeklinde 15/30/60 saniye şeklinde seçim yapabildiğiniz reklam türü.

Markalı İçerik Reklamları: Bir diğer adı Influencer Marketing olan reklam çeşidi ile kitlelerin takip ettiği kişilerle anlaşmalar yapmak.

Facebook Reklam Yerleşim Yerleri

Facebook özelinde reklam yerleşim yerlerini Facebook en iyi şekilde kendisi optimize etmektedir. Instagram gibi özel bir çalışmaya gerek yok. Facebook bu işi sizin yerinize yapıyor.

Google Reklamcılığında Hedef Kitle?

Google reklamcılığında çok büyük hedef kitlelere doğru mesajlarla ulaşabilirseniz ürün veya hizmetinizi kolayca satabilirsiniz. Birbirinden farklı hedef kitle belirleme seçenekleriyle kampanyanıza yönelik reklam çalışmasını yapmak çok basit.

blank

Yukarıdaki görselde de görüleceği üzere kampanya yapınıza göre hedef kitle seçimi yapmak basit ancak hedef kitleniz için alt kırılımlarda daha çok bilgi sahibi olmalısınız. Nedeni ise şudur ki, Google’da hedef kitlenize hangi aracı kullanarak seslenmek istiyorsunuz.

Örnek olarak e-ticaret yaptığınızı ve binlerce ürününüzün olduğunu varsayalım, bu işlem için Arama Ağı Reklamlarını çıkmak zamansal ve maddi olarak bir külfet doğuracağı için Alışveriş Reklamları modelini kullanarak çok daha hızlı ve efektif yol alabilirsiniz.

Ufak Hedef Kitle vs Büyük Hedef Kitle

Online mecralarda rekabet oldukça yüksek ancak bunu kolayca avantaja çevirebilirsiniz. Avantaja çevirmenin en kolay yollarından biri hedef kitlenizi küçük tutmak, pazardaki dev markalarla yarışmamak. Daha da açmak gerekirse büyük markalar pazarı domine eder ve milyonlarca müşterisi vardır. Müşteri guruplarının sıradan tercihlerini büyük markalar karşılar. Ancak bu durumu tersine çevirmek mümkün ve çokta zor değil.

Örnekle açıklamak gerekirse e-ticarette veya perakende de çikolata satıyorsunuz. Çeşit çeşit çikolatalarınız var ve pazardan ufak bir pay alıyorsunuz ancak düşük karlılıkla iş yaptığınızı ve uzun süre bu işlerin böyle gitmeyeceğinin de farkındasınız. Bu durumu düzetmek için çözüm arıyorsunuz ve arkadaşınız size bazı tavsiyeler veriyor. Bu tavsiyeler şu şekilde;

  1. Çok büyük bir kitleye satış yapmak için uğraşma, işini rekabetin az olduğu bir alana çek.
  2. Herkesin tükettiği çikolataların aksine ballı, irmikli, cevizli vs. çikolatalar üret ve kitleni küçült.
  3. Ürününü pazarın ihtiyacına göre şekillendir. Örneğin hamile bireyler için çikolata üret.
  4. Bir soruna çözüm bulduğundan emin ol.

blank

Yukarda arkadaşınızın size verdiği tavsiyeler çoğaltılabilir ancak işin mantığını anlamak çok daha önemli. Geçmişten günümüze tüm aşamalarda kar elde etme amacı güden tüm işletmeler bir kitleye seslenmiş ve o kitlenin kendisini duyması için uğraşmıştır. Sizde tüm iş modellerinizde bir kitle için çözüm ürettiğinizden emin olun.