Metin Yazarlığı ile İşletmeni Büyüt

·

Bu yazımızı dijital pazarlamada metin yazarlığının önemi üzerine yazdık, metin yazarlığının dijitaldeki bir işletme için olmazsa olmaz yanlarını inceledik.

Metin Yazarı Olmak

Metin Yazarlığı Nedir, Ne Değildir?

Metin yazarlığı bir işletmenin mevcut veya potansiyel müşterilerine sesleniş biçimidir. Reklam panolarında, ürün ambalajlarında, televizyonda, internet reklamcılığında ve daha yüzlerce yerde karşımıza çıkmaktadır. Pazarlama sektörüyle özleşen metin yazarlığı diğer sektörler içinde hizmet verebileceği için bir sınır söz konusu değildir.

Bir meslek olarak Metin Yazarlığı

Günümüz dijital dünyasıyla beraber birçok iş kolu türedi ve türemeye de devam ediyor.  Bu bağlamda dijital reklamcılığın en önemli iş kollarından metin yazarlığı da bir meslek olma yolunda. Ancak bu durum Türkiye’de ve dünyada kurumsallaşmamış, iş tanımı tam olarak yapılamamıştır.

Bu yüzen metin yazarlığı daha çok reklam ajansı bünyesinde diğer reklamcılık işleriyle beraber yürütülmekte veya freelancerlar tarafından ufak hizmet modeli olarak verilmektedir.

Bir meslek olarak Metin Yazarlığını seçmek günümüz şartlarında zor ve riskli. Ancak Metin Yazarlığı için diğer online reklamcılık modellerini de öğrenip metin yazarlığını işinizle entegre ederek çalışabilirseniz. Google ADS reklamcılığı, banner ve sosyal medya içerikleri hazırlama gibi ek iş kollarıyla beraber metin yazarlığını bir meslek haline getirebilirseniz.

Reklamcılıkta Metin Yazarlığı

Metin Yazarlığı ve Reklamcılık

Online reklamcılık her ne kadar optimizasyonlar ile planlansa da değerini koruyacaktır. Sonuçta bir ürün veya hizmetin müşteri gruplarına tanıtımının yapılması ve satılması gerekiyor. İşte bu yüzden kelimeler ve cümleler optimizasyonlardan çok daha önemli.

Facebook ve İnstagram reklamcılığı, Google ADS reklamcılığı, SEO ve çok daha fazla reklamcılık modelinde metin yazarlığı oldukça önemli olmaktadır.

Peki Bir Reklam Metni Nasıl Yazılmalı? (Kısa)

Reklam metnini akıcı, anlaşılır ve harekete geçirici yazabilmek için bazı metotları uygulamalı, yeteneklerinizi uygulayarak geliştirmelisiniz. Sırasıyla tavsiye niteliğinde sıralamak gerekirse;

  1. Tanıtımını yapacağınız marka, ürün veya hizmeti çok iyi tanımalısınız.
  2. Metni okuyan kişinin zihninde kendisi için bir değer algısı yaratmalısınız.
  3. Promosyonlar ve kuponları kullanarak dikkat çekmelisiniz.
  4. Kişilerin duygularına hitap etmelisiniz…

Nasıl Metin Yazarı Olabilirim?

Sesleneceğin Hedef Kitleyi Bilmek

Her ne kadar çok güzel metinler yazabilseniz de ürün veya hizmetinizi satacağınız hedef kitleyi tanımadan hedefine ulaşan metinler yazmak oldukça zor. Hedef kitlenizi tanımak, ne yaptığını, nerelere gittiğini bilmek, hangi konu başlıklarına ilgi duyduklarını vs. bilmek metinlerinizde onların dilinden konuşabilmenize yardımcı olur.

Unutmayın online mecralar oldukça büyük ve çeşitli, eğer ürününüz 1 milyonluk hedef kitle içinse daha fazla insanın bilmesine gerek yok. O yüzden 1 Milyonluk kitlenizi tanımalı, onların duymak istedikleri kelimeleri metinlerinizde kullanmalısınız. *Çok daha büyük hedef kitleler pazardan pay almanızı ve büyük markalar ile rekabete girmenize sebebiyet verir. Doğru Hedef Kitle: Doğru Müşteri yazımıza da göz atabilirsiniz.